Mgr. Tomáš Peřich
Psychoanalýza a psychoanalytická terapie
- 2014 – Mgr. jednooborová psychologie FF UPOL
- 2021 – Ukončení vzdělávacího programu Psychoanalytická psychoterapie v Psychoanalytickém institutu ČPS IPA
- 2020 – Atestace v klinické psychologii
- 2022 – Atestace v psychoterapii
- 2014 – 2022 – Psycholog ve zdravotnictví, Denní sanatorium Horní Palata VFN
- 2016 – 2021 – Editor (2017-2018 šéfredaktor) v magazínu Psychoanalýza dnes
- 2014 – dosud – Výcvik v psychoanalýze v Psychoanalytické institutu při České psychoanalytické společnosti (člen International Psychoanalytic Association)
První sezení
Před začátkem psychoterapie si domluvíme dvě až tři sezení. Na těch se budu ptát na to, co Vás do psychoterapie přivedlo. Vaše obtíže, životní osudy, vzpomínky apod. Pomocí těch se pokusíme porozumět jejich vnitřní dynamice a rozhodnout se, jestli byste mohli z naší společné spolupráce profitovat nebo bych Vám poradil jiný typ psychoterapie u jiného odborníka. Pokud bychom se na spolupráci domluvili, řešili bychom další podmínky ohledně nastavení psychoterapie (termíny, frekvence, cena apod.) a pravděpodobně bychom si domluvili několik měsíců jako tzv. „psychoterapii na zkoušku,“ abychom poznali, jak si navzájem vyhovujeme a jestli je pro Vás něčím prospěšná.
Cena jedné vstupní konzultace je 1300 Kč.
Psychoanalýza a psychoanalytická psychoterapie
Psychoanalýza je jednou z prvních moderních forem psychoterapie. Vychází z principu, že na naše chování a prožívání působí často konfliktní síly, které si sice neuvědomujeme, ale mají na náš život velký vliv. Dalším předpokladem je, že tyto nevědomé konfliktní vzorce vznikají v časném dětství. Stejně jako se dítě učí na začátku života chodit a mluvit, stejně tak se učí, jak vycházet s druhými, jak zacházet se svými emocemi a jak se vypořádat se zátěžovými situacemi. Tyto způsoby mohou efektivně fungovat v dětském věku. Pokud se však zafixují a přestanou být flexibilní, často si je neseme i do dospělosti, kde nám mohou způsobovat řadu problémů. Cílem psychoanalýzy je tyto vzorce rozpoznat, zvědomit, ale zejména nastolit takovou situaci, kdy začnou být zase flexibilní a člověk si může vytvořit vzorce nové.
Psychoanalýza je formou terapie velice intenzivní, probíhající 4x-5x týdně. To je samozřejmě velká časová i finanční investice, proto není úplně pro každého. Z toho důvodu také vznikla psychoanalytická terapie, která probíhá ve frekvenci 2x-3x týdně. Nižší intenzita sice neumožňuje tak hluboké změny a zpravidla trvá déle (i když celková délka se nikdy nedá předem odhadnout), ale i tak je vysoce účinnou formou léčby.
Psychoanalýza i psychoanalytická terapie jsou tzv. evidence-based, to znamená, že jejich účinnost byla věděcky podložena. Dobrý přehled dostupného výzkumu nabízí v angličtině British Psychoanalytic Council zde.